2009 Award Winners

Best In Show by Rotary Club of Tucson – Trophy + $1,000:

 

Bruce & Susan White – 1941 Cadillac Coupe

Supporting Sponsor

James Johns

Presenting Sponsor

Frank Vazquez
Trophy + $500
1936 Chevrolet Sports Sedan

Class 1: Trucks thru 1979 Stock

 

1st Place Howard & Phyliss Douglas – 1936 Terraplane Pickup
2nd Place Wayne Grab – 1940 BMC Cab-Over Engine
3rd Place Ken Yarbrough – 1955 Ford F-350

Class 2: Trucks thru 1979 Modified

 

1st Place Jim Hathaway – 1938 Willys Pickup
2nd Place Bill Thomas – 1955 Chevy Pickup
3rd Place Dave & Lilly Vance – 1956 Ford F-100

Class 3: Foreign/Sport thru 1979

 

1st Place Larry Schipansky – 1951 Nash Healy Roadster
2nd Place Tom Plantz – 1949 Triumph 2000 Roadster
3rd Place Steven Ram – 1972 DeTomaso Panteras

Class 4: Foreign/Sport 1980 to present

 

1st Place Kim Perkins – 1995 Mini Cabriolet
2nd Place Sarah Hardy – 2000 Toyota Celica
3rd Place Dave Jackson – 2006 Ferrari F430 Spider

Class 5: Pre-Classic Era Cars to 1925

1st Place Mary & Virgil Wrubel – 1911 Ford Model T
2nd Place Rick Rosenthal – 1920 Winton
3rd Place Joe H. Whitnney – 1910 REO G

Class 6: Classic Era Cars 1925 thru 1948

 

1st Place The Franklin Museum – 1933 Franklin Coupe
2nd Place Molly & Kurt Steffens – 1935 Oldsmobile L-35 Conv.
3rd Place Bob & Linda Carney/Bowers – 1925 Pierce Arrow 4-door

Class 7: Street Rod, Open

 

1st Place Mickey Colussy/Jason Pulver – 1932 Ford Roadster
2nd Place Hal Ashton – 1933 Ford Roadster
3rd Place Mike Scaramella – 1932 Ford Roadster

Class 8: Street Rod, T-Bucket

1st Place Roy Wykoff – 1923 Ford Model T
2nd Place Jerry Yarbrough – 1923 Ford Roadster
3rd Place Tommy Patterson – 1923 Ford T-Bucket

Class 9: Street Rod, Closed

 

1st Place Ken Gerhart – 1933 Ford 5-Window Coupe
2nd Place Eddie & Mary Almada – 1934 Ford 3-Window Coupe
3rd Place Anthony & Arlene Hart – 1939 Chevy Coupe

Class 10: Corvettes thru 1982

 

1st Place Steve & Pam Shell – 1960 Chevrolet Corvette
2nd Place Lonnie Wagner – 1960 Chevy Corvette
3rd Place Robert Taylor – 1966 Chevrolet Corvette

Class 11: Amer. Sports Cars 1980 to Present

1st Place Chuck Sarra – 2004 Chev Corvette
2nd Place Norm Tofield – 2006 Dodge Viper GTS
3rd Place Austin Mazor – 2000 Chev Corvette

Class 12: T-Birds 1955 thru 1972

1st Place Barb Loving – 1957 Ford T-Bird
2nd Place Larry Fowler – 1965 Ford T-Bird
3rd Place Ron Thunhorst – 1964 Ford T-Bird

Class 13: Mustangs thru 1973

1st Place Ron & Kathy Haney – 1967 Shelby GT 500
2nd Place Pete Stewart – 1968 Ford Shelby Fastback
3rd Place James Johns – 1967 Ford Mustang

Class 14: Chevys, 1955, 1956, 1957

 

1st Place Robert Gustafson – 1957 Chevy Bel Air Conv.
2nd Place Jim & Carolyn Wheeler – 1956 Chevy Conv.
3rd Place Mike Coulter – 1956 Chevy Bel Air 2-door Sdn.

Class 15: Cobras 0

no entries in this class

Class 16: Avantis

 

1st Place Ray Wheeler/Bev Larsen – 1988 Avanti Conv.
2nd Place Burt Kinerk – 1964 Avanti Super Charged
3rd Place Mike Borens – 1980 Avanti Coupe

Class 17: Special Interest

 

1st Place Alfred Montano – 1947 Chev. Fleetline
2nd Place Dan Davidson – Citroen 2CV
3rd Place Larry Sneddon – 1946 Chevy 1/2 ton w/trlr.

Class 18: Replica Cars, Foreign/Domestic

 

1st Place Lloyd Hostetler – 1955 Ford Thunderbird
2nd Place Don Singleton – 1927 Bugatti Race Car
3rd Place Tom Verrier – 1962 Ferrari 250 GTO

Class 19: Pre-1950 Cars, Stock – 2 entries only

 

1st Place Tom Mulligan – 1949 Plymouth Spl. Dex
2nd Place Ron Sotardi – 1931 Ford Model A No third

Class 20: Pre-1950 Cars, Modified

 

1st Place Frank McCrory – 1949 Chevy Conv.
2nd Place Leighton Skov – 1937 Ford Cabriolet
3rd Place Don & Yvonne Jack – 1947 Cadillac

Class 21: Cars, 1950’s Stock

 

1st Place John & Anita Bergeson – 1953 Cadillac Conv.
2nd Place Fred & Jan Wedekind – 1955 Ford Sunliner Conv.
3rd Place Joe & Sandy Maldonado – 1954 Packard Panama Supr. Clpr

Class 22: Cars, 1950’s Modified

 

1st Place Paul Dorey – 1953 Buick Super
2nd Place Lee & Gary Abrahams – 1954 Kaiser Darrin
3rd Place Lee Coleman – 1953 Cadillac Coupe

Class 23: Cars, 1960’s Stock

 

1st Place Todd Hood – 1969 Oldsmobile Hurst
2nd Place Larry Schipansky – 1968 Chevrolet Camaro
3rd Place Danielle Palazzini – 1965 Pontiac GTO

Class 24: Cars, 1960’s Modified

 

1st Place Ron Troutman – 1960 Chevrolet Impala
2nd Place Steve Disch – 1964/2006 Pontiac GTO
3rd Place Terry & Mary Toth – 1964 Dodge 440

Class 25: Cars, 1970’s Stock

 

1st Place Joseph Gundal – 1970 Chevy Malibu
2nd Place Terry & Patricia Abbuhl – 1972 Buick GS
3rd Place Jim Parks – 1973 Dodge Charger SS

Class 26: Cars, 1970’s Modified

 

1st Place Victor & Brandy Corrales – 1963 Dodge Challenger
2nd Place Dean & Gloria Hager – 1974 Datsun 260Z Retro Rod V-8
3rd Place Glen Dickens – 1971 Chev. Chevelle

No Comments

Post a Comment